BASİFED’den Ekonomik Açılıma Tam Destek

Egeli işadamlarından toplumsal barışa destek

BORGİP projesi ortak yatırımlarımla Türkiye’ye kazandıracak


Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ekonomik kalkınmasını hızlandırmak için hazırlanan Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi’ne (BORGİP) tam destek verdi. Projenin mimarlarından TÜRKONFED ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İzmirli Sanayici Şükrü Ünlütürk tarafından Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirilen proje sunumuna katılan BASİFED Yönetim Kurulu Üyeleri, projeyi sahiplenerek destek verme kararı aldılar.

Elimizi taşın altına koyalım

Sunum öncesinde konuşan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Türkiye’nin en büyük sorunu olan işsizlik ve yoksulluk sorununa çözüm üretecek projelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’nin Batı illeri ile Doğu illeri arasında kişi başına milli gelir arasında 4 kat fark olduğunu bunun birçok sosyal ve siyasal sorunlara neden olduğunu dile getiren Akgerman, “Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi (BORGİP) Doğu ve Güneydoğu’daki çözüm sürecinin ekonomik açılımını ifade ediyor. Projenim mimarlarından İzmirli işadamı TÜRKONFED ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Ünlütürk projenin hayata geçmesinde çok büyük katkılar yaptı. Biz de Egeli işadamları olarak projeye destek vermek istiyoruz. Türkiye’de yaşanan sorunların çözümü hepimizi ilgilendiriyor. Elimizi taşımızın altına koyarsak, sorunlar çözülür ve biz de huzur ve refah toplumuna daha çok yaklaşırız” dedi.

Başarı öyküleri

Bu projeyle bugüne kadar geri kalmış bölgelerin kalkındırılması için alışılmışın dışına çıkıldığını ve bölgeye dışarıdan yatırımcının gelmesi yerine bölge insanının kendisinin yatırım yapmasının sağlanacağını belirten TÜRKONFED ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Ünlütürk, bölgeden çıkan başarılı girişimcilik öykülerinin çarpan etkisi yaratarak, bölge ekonomisini kısa sürede ayağa kaldıracağını söyledi.

Destekten şüphem yok

İlk etapta Türkiye’de en düşük gelire sahip olan 14 ilin hedeflendiği BORGİP kapsamında yerel girişimci ve KOBİ’lerin büyümek için ihtiyaç duydukları bilgi, danışmanlık ve finansman konusunda destekler verileceğini açıklayan Ünlütürk, “ Tarım ve Hayvancılık, Gıda sanayi ve içecek, tekstil konfeksiyon ve yapı malzemeleri sektörlerini belirledik. Biz geçmişte de Adıyaman’da benzer bir proje ile 70 konfeksiyon atölyesinde 8 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Burada o bölgenin yatırımcısıyla orada yatırım yapmak isteyen girişimcileri bir araya getireceğiz. Özellikle emeğe dayalı ve lojistiği pahalı olan sektörler için bu bölgede yatırım avantajlı. Projenin birçok paydaşı var. Finansman konusunda da görüşmelerimiz sürüyor. Dünya Bankası ve IBM projeye destek veriyor. Endeavor Türkiye de özellikle yeni girişimcilere ve işini büyütmek iseyenlere mentorluk hizmeti verecek. 10 yılda tamamlamayı planladığımız proje ile önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Egeli işadamlarının da projeye destek vereceğinden hiç şüphe duymuyorum” diye konuştu.

Tüm Haberler